Hubení sršňů

Objednejte hubení sršňů ihned na 724 123 321

Zahlédli jste na zahradě desítky sršní, slýcháte jejich hlasité bzučení a došlo vám, že se tito nezvaní návštěvníci nejspíš nastěhovali k vám domů? Ať už mají své hnízdo pod střechou, na půdě nebo v dutině stromu, taková situace může být velice nebezpečná.

Zapomeňte na hubení sršňů svépomocí a zavolejte si na pomoc naše odborníky z firmy DeraPro!

Poptat hubení sršňů

Výskyt sršní v České republice

Ačkoliv na světě žije velké množství různých druhů sršní, jako je například sršeň východní, žlutavá či mandarínská, u nás tyto exotické tvory obvykle nepotkáte. Jediným zástupcem sršně na našem území, který se zde běžně vyskytuje, je sršeň obecná. Ta žije v mírných oblastech Evropy i Asie, ale můžete na ni narazit také v Americe, kam byla zavlečena.

Sršeň obecná dosahuje délky 18-35 milimetrů, má velké složené oči a dvě blanitá křídla, která jsou protkána žilnatinou. Co se týče zbarvení, na jejím těle se střídají žluté, černohnědé a cihlové odstíny. Jedná se o dravý druh, který své larvy krmí různým hmyzem, jako jsou mouchy, můry a vážky, ale také vosy a včely. Dospělci se však obvykle živí sladkou šťávou pocházející z květů či ovoce, mízou stromů nebo dokonce medem ukradeným ze včelího úlu.

likvidace sršňůSršeň obecná představuje největšího evropského zástupce jedovatého sociálního hmyzu z čeledi sršňovitých.

Čím se sršeň liší od vosy?

Pokud v blízkosti svého domova objevíte hnízdo, ve kterém to nebezpečně bzučí, je důležité rozeznat, zda se jedná o sršně nebo vosy. Tyto druhy jsou si velice podobné, oba se řadí mezi blanokřídlý hmyz, oba žijí v obrovských koloniích a oba si vytvářejí svá obydlí v dutinách stromů, na půdách nebo třeba pod střechou. Jak tedy bezpečně poznáte, zda se u vás opravdu zabydlely sršně?

Vosa obecná (Vespula vulgaris)

  • Dosahuje maximální velikosti 1,5 centimetru.
  • Typický je černo-žlutě pruhovaný zadeček a stejně kontrastní hruď.
  • Živí se nektarem, ale vyhledává také přezrálé ovoce a sladké šťávy.
  • Hnízda si nejčastěji zakládá v zemi, například v opuštěných norách.

Sršeň obecná (Vespa crabro)

  • Na rozdíl od vosy je větší a mohutnější.
  • Má větší a výraznější kusadla než vosa.
  • Zbarvení zahrnuje žlutou, cihlovou i černohnědou barvu.
  • Sršní bodnutí je mnohem bolestivější než štípanec od vosy.
  • Dokáže svůj jed vystříknout až na vzdálenost 40 centimetrů.
  • Je aktivní až 22 hodin denně a loví i v noci.

Proč jsou sršně nebezpečné?

Když někdo zmíní sršně, většina lidí si vybaví nebezpečný hmyz, který může kdykoliv zaútočit a smrtelně člověka zranit. Tyto obavy pramení především z jejich velikosti, hlasitého bzučení a přítomnosti jedovatého žihadla. Pokud se ovšem člověk k sršnímu hnízdu nepřibližuje na méně než dva metry a vyvaruje se veškerých prudkých pohybů, sršně se většinou nechovají nijak agresivně a lidí si nevšímají.

Objevili jste na zahradě či na půdě sršní hnízdo? Okamžitě volejte odborníky z DeraPro!

Pokud sršeň usedne na člověka, obvykle pouze zkoumá, zda se v blízkosti nenachází nějaký zdroj potravy, a brzy zase odletí. Jestliže ji však podráždíte, může se cítit ohrožená a zaútočit. Dělnice i královny jsou vybaveny žihadlem, které je spojené s jedovou žlázou. Samotné štípnutí od sršně je pak bolestivější než to od běžné vosy, ale obsahuje zhruba 50krát méně jedu.

U většiny z nás vyvolá sršní bodnutí normální kožní reakci, která zahrnuje mírné zarudnutí, nepříjemnou bolest a otok v místě vpichu. Citlivějším jedincům, kam patří například alergici, malé děti, nemocní lidé a senioři, však hrozí rozvoj anafylaktického šoku a v některých případech dokonce i smrt. Pro zdravé osoby pak může být život ohrožující bodnutí do jazyka či do krku.

jak se zbavit sršňůZa normální situace nejsou sršně agresivní a lidí si nevšímají. Pokud je však vyrušíte, neváhají okamžitě zaútočit.

Čím mohou být sršně prospěšné?

Zatímco většina z nás sršně považuje za extrémně nebezpečné tvory, kteří svou přítomností ohrožují naše zdraví, jiní v nich vidí drobné pomocníky, jejichž přítomnost na zahradě je vždy vítaná. Jak je to možné? Ačkoliv to málokdo tuší, sršně požírají velké množství ostatního hmyzu, jako jsou mouchy, můry, vosy a pavouci, čímž mohou pomoci jejich výskyt značně omezit.

Proč sršně nehubit svépomocí?

Objevili jste v blízkosti svého domova sršní hnízdo a teď nevíte, jak se zbavit sršňů co nejúčinněji? Spousta lidí bohužel spoléhá na „osvědčené“ rady z internetu a pouští se do likvidace sršních hnízd vlastními silami. Žádný volně dostupný přípravek na hubení sršňů, jako je například dýmovnice či univerzální sprej proti hmyzu, však bohužel nefunguje.

Jak probíhá odborné hubení sršňů?

Jakmile kontaktujete naše pracovníky z firmy DeraPro, po telefonu si s vámi domluvíme konkrétní termín, kdy vaši domácnost navštívíme a na místo vyšleme zkušeného pracovníka. Ten profesionálním okem zhodnotí situaci a navrhne nejlepší řešení, jak se zbavit sršní jednou provždy. Poté už proběhne samotná dezinsekce sršňů, kterou lidé někdy mylně označují jako deratizace sršňů.

Co můžete od profesionálního zákroku očekávat?

  • Informujeme vás o veškerých opatřeních, která je nutné dodržovat.
  • Likvidaci sršňů obvykle provádíme brzy ráno nebo naopak pozdě večer.
  • Používáme specializované chemické přípravky s vysokou koncentrací účinné látky.
  • Do hnízda aplikujeme kvalitní insekticidní postřik.
  • Na místě můžeme nainstalovat také lapače a návnady na sršně.
  • Při hubení sršňů vždy dbáme na bezpečnost a používáme ochranné obleky.

Hubení sršňů je pro naše odborníky obvykle jednorázovou záležitostí. Celý proces trvá zpravidla 20-30 minut. V případě, že se však hnízdo nachází na těžko dostupném místě nebo má větší rozměry, může likvidace nebezpečného hmyzu zabrat i mnohem více času.

Co dělat po zásahu odborníků?

Lidé se nás často ptají, zda je po zásahu nutné dodržovat nějaká speciální pravidla. Pokud vše proběhne tak, jak má, žádná zvláštní opatření většinou nejsou nutná. V blízkosti zlikvidovaného hnízda a na místech, kde se sršně nejvíce vyskytovaly, však můžete bezprostředně po zásahu pozorovat větší množství uhynulých jedinců. Proto se zde raději nepohybujte naboso a těla mrtvých sršní odkliďte, aby s nimi nepřišli do kontaktu domácí mazlíčci nebo malé děti.

Nastěhovaly se k vám na zahradu sršně nebo jste objevili jejich hnízdo pod střešní římsou? Neváhejte a zavolejte si na pomoc naše odborníky z firmy DeraPro, kteří hmyz zlikvidují rychle a bezpečně.

Objednat hubení sršňů