Brouci v domácnosti - kdy volat odborníky?

Brouci v domácnosti - kdy volat odborníky?

Máte problém s brouky nebo jakýmkoli obtěžujícím hmyzem?

Nezvaní návštěvníci v podobě drobného lezoucího či létajícího hmyzu

Ačkoliv se o svůj domov pečlivě staráte a udržujete ho v čistotě, může se stát, že se k vám nastěhují nezvaní návštěvníci v podobě drobného lezoucího či létajícího hmyzu.

Chcete se těchto nepříjemných škůdců rychle a efektivně zbavit? Poradíme vám, jak poznat, o který konkrétní druh se jedná, a jak se otravných brouků v bytě jednou provždy zbavit.

Kde se brouci v domácnosti vzali

Snažíte se dodržovat všechny hygienické standardy, pečlivě doma uklízíte a vaše podlaha se leskne čistotou, ale stejně jste nedokázali broukům zabránit, aby si z vašeho bytu udělali své útočiště? Ačkoliv spousta škůdců dává přednost špíně a vlhkým prostorám, jiní se raději nastěhují tam, kde je teplo a dostatek potravy.

Jak se drobný hmyz v bytě objevil? Někdy je na vině nepozornost obyvatel, kteří zapomněli do stále otevřených oken instalovat sítě proti hmyzu a ucpat drobné škvíry a skuliny kolem okenních rámů, u dveří nebo třeba pod prahem. Domů si však nezvané návštěvníky můžete zavléct také s nákupem, v oblečení z druhé ruky, spolu se starším nábytkem nebo klidně i v kufru z luxusní dovolené.

Máte problém s brouky v bytě? Zavolejte si na pomoc naše odborníky z firmy DeraPro!

Vyskytli se otravní brouci v paneláku nebo v bytovce, kterou sdílíte spolu s mnoha dalšími nájemníky? Pak je velmi pravděpodobné, že k vám domů přicestovali právě z bytu od sousedů, kde se to škůdci jenom hemží.

Někteří brouci jsou navíc schopní skvěle šplhat po fasádě nebo k vám domů mohou přicestovat od společných popelnic, kam někdo vyhodil zamořený nábytek.

Čím hmyz v domácnosti lidem škodí

Myslíte si, že miniaturní broučci v bytě ničemu neškodí? Pak jste se asi nikdy nepotýkali s invazí mravenců, štěnic nebo třeba švábů. Nejeden brouk v domácnosti totiž může nadělat pořádnou neplechu. Různé druhy škůdců po sobě zanechávají stopy v podobě znehodnocených potravin, zničeného nábytku, všudypřítomného trusu a svlečené kůže.

Ještě horší je, že lezoucí hmyz v domácnosti může kolem sebe roznášet různé bakterie a choroboplodné zárodky, čímž ohrožuje vaše zdraví. Do bytu zamořeného štěnicemi, mravenci či octomilkami se navíc nikdo na návštěvu zrovna nepohrne, nemluvě o tom, že i vám samotným budou přemnožení škůdci v bytě velice nepříjemní.


Brouci mohou v bytě napáchat obrovské škody. Znehodnocují totiž potraviny svou močí a trusem a roznášejí kolem sebe bakterie a choroboplodné zárodky.

O kterého škůdce se jedná

Abyste se mohli pustit do likvidace nezvaných návštěvníků, nejprve je nutné identifikovat, jací brouci v domácnosti vlastně škodí. Proč je důležité vědět, se kterým hmyzím druhem máte tu čest? Ne každý černý brouk v bytě totiž reaguje stejně na volně dostupné hubicí prostředky, zaručené babské rady a odbornou likvidaci. Co platí na jednoho, tedy nemusí účinkovat na druhého, a naopak.

Hlavním kritériem, podle kterého od sebe můžete jednotlivé druhy rozeznat, je samozřejmě jejich vzhled. Pokud se vám však nepodaří přesně rozeznat brouka podle jeho zevnějšku, existují i další možnosti. Napovědět vám mohou třeba typické úkryty škůdců. Brouci v oblečení se budou určitě lišit od těch, kteří žijí v kuchyni či pod kobercem.

Co dalšího vám může napovědět?

  • přítomnost vajíček a larev,
  • potrava, kterou se hmyz živí,
  • trus, který po sobě škůdci zanechávají,
  • škody, které brouci v domácnosti páchají.

Základem úspěchu je vždy čistota

Zalekli jste se, že by se nezvaní návštěvníci mohli na jaře nastěhovat i k vám domů? V tom případě mějte na paměti, že můžete takové situaci alespoň zčásti předejít. Stačí, když budete svou domácnost pečlivě uklízet a nebudete po sobě nikde nechávat zbytečný nepořádek.

Co dalšího může pomoci?

  1. Pravidelně vysávejte, vytírejte a utírejte všude prach.
  2. Oblečení skladujte čisté a suché v uklizených skříních.
  3. Potraviny skladujte v uzavíratelných dózách a krabičkách.
  4. Nenechávejte nikde zbytky jídla či otevřené potraviny.
  5. Rozlité tekutiny vždy důkladně otřete.
  6. Pořiďte si pevný uzavíratelný koš.
  7. Odpadky vynášejte v pravidelných intervalech do popelnice.
  8. Do oken můžete nainstalovat sítě proti hmyzu.
  9. Ucpěte veškeré mezery, skuliny a škvíry, kudy brouci dovnitř lezou.
  10. Vždy pečlivě kontrolujte předměty, které si domů přinesete z druhé ruky.

Pokud se brouci doma stejně objeví, je možné, že jste si je domů přinesli třeba z MHD nebo společně s nákupem. Někteří lidé radí použít volně dostupné přípravky proti hmyzu nebo vyzkoušet „osvědčené“ babské rady. Jednorázový výskyt sice takto můžete podchytit, jakmile však dojde k přemnožení škůdců, sami si poradíte jen stěží. Běžně prodejné prostředky navíc situaci často pouze zhorší a škůdce rozeženou po celém domě.

brouk v domácnostiNejlepším preventivním opatřením, které škůdcům zabrání, aby se k vám domů nastěhovali, je pravidelně a důkladně celou domácnost uklízet.

Odborná likvidace

Ať už se k vám nastěhovali švábi či štěnice, v kuchyni vesele pobíhají mravenci nebo vás trápí přítomnost molů, je načase začít tento problém co nejrychleji řešit. Abyste zabránili dalšímu rozšíření nebezpečných škůdců, pozvěte si na pomoc naše odborníky z firmy DeraPro. S dezinsekcí různých druhů hmyzu máme dlouholeté zkušenosti a k jejich hubení používáme nejmodernější metody.

Nejčastější brouci v bytě:

  • štěnice domácí,
  • šváb obecný,
  • potemníci a červotoči,
  • potravinoví a šatní moli,
  • tesaříci,
  • mravenci.

Štěnice jsou velký problém, který vyřeší jen odborná firma

Nacházíte poslední dobou po probuzení na těle červené pupínky, které nepříjemně svědí a svým vzhledem připomínají štípance od komára? Pozorujete na nábytku a lůžkovinách podivné černé tečky? Nebo jste dokonce zahlédli, jak se v domácnosti pohybují drobní hnědí brouci? V tom případě je velice pravděpodobné, že se k vám nastěhovaly štěnice domácí. Jedná se o ploštice bez křídel, které se živí lidskou krví.

Kde můžete štěnice nejčastěji zahlédnout? Úkryty mívají tito brouci v posteli, díky čemuž tohoto škůdce známe také pod názvem štěnice postelová, ale i pod kobercem, v různých škvírách nebo za nábytkem. Ve dne nebývají příliš aktivní, ale v noci vylézají ven a hledají lidského hostitele. Pokud je však někdo vyruší neodborným zásahem do jejich hnízda, začnou kolonie opouštět a rozšíří se po celém objektu.

Štěnic se sami nezbavíte. Neodkladně volejte firmu DeraPro na čísle 724 123 321!

Jak se tedy štěnic co nejrychleji zbavit? Ačkoliv spousta lidí tvrdí, že můžete tyto škůdce zlikvidovat svépomocí, opak je pravdou. Jediný možný způsob, jak tyto nezvané návštěvníky vyhubit je za pomoci profesionálů. Jen ti totiž mají k dispozici speciální insekticidy s vysokou koncentrací účinné látky, které v běžné drogerii nekoupíte. Pokud si na pomoc pozvete naše odborníky z firmy DeraPro, vyhubíme štěnice během tří zásahů, během kterých zlikvidujeme také jejich vajíčka.

brouci doma - štěniceŠtěnice domácí neboli Cimex lectularius je druh polokřídlého hmyzu, který představuje běžného lidského parazita a živí se primárně lidskou krví.

Švábi

Mezi nejobávanější škůdce českých domácností patří samozřejmě švábi. Ne nadarmo se o nich totiž říká, že jsou nezničitelní a nedokáže je zabít ani výbuch jaderné bomby. Ať už se u vás tedy usídlil šváb obecný, šváb hnědopruhý nebo třeba rus domácí, máte pořádný problém. Znehodnocují totiž potraviny, přenáší bakterie, roztoče a choroboplodné zárodky a šíří kolem sebe nepříjemný zápach.

Zajímá vás, jak švába poznáte? Tito brouci mají zploštělé tělo, šest nohou a na hlavě dvě výrazná tykadla. Pokud jde o typické zbarvení, nejčastěji se jedná o hnědé, hnědočerné či nažloutlé odstíny. Švábi v bytě rychle běhají a vyhledávají místa, kde je dostatečně vlhko, ale zároveň nejsou daleko od zdroje potravy. Z toho důvodu je nejčastěji najdete v kuchyni nebo v koupelně.

Odbornou likvidaci švábů zajistí firma DeraPro – v Praze a okolí přijedeme do 2 hodin!

Jak na šváby v bytě vyzrát? Mějte vždy na paměti, že sami na tyto škůdce rozhodně nestačíte. Pozvěte si proto na pomoc naše odborníky z firmy DeraPro, kteří mají s jejich hubením bohaté zkušenosti. Dezinsekci švábů provádíme pomocí chemických postřiků a gelových nástrah. Hubení nezvaných návštěvníků obvykle vyžaduje dva zásahy, aby došlo i k úplné likvidaci vajíček.

brouci domaVývojově patří švábi k nejstarším zástupcům létajícího hmyzu. V České republice se momentálně vyskytuje 5 původních a 6 zavlečených druhů.

Potemník skladištní a červotoč spížní

Noční můrou každé správné hospodyňky je situace, kdy objeví škůdce ve své kuchyni. Ať už jsou to brouci v mouce nebo se jedná o nezvané návštěvníky ve spíži, může to znamenat velký problém. Tito brouci v kuchyni totiž znehodnocují skladované potraviny, ničí jejich obaly a v jídle po sobě zanechávají drobné výkaly. A jak se k vám domů vlastně dostanou? Můžete si je nechtěně přinést ze supermarketu třeba v cukru nebo v mouce.

Mezi nejrozšířenější druhy, které doma můžete najít, patří červotoč spížní. Ten měří 2-4 milimetry, má žlutohnědé válcovité tělo s drobnými chloupky a obývá především kuchyně a spíže. Na těchto místech napadá všechny druhy potravin od pečiva až po koření a v papírových či plastových obalech po sobě zanechává okrouhlé výletové otvory. Podobnou neplechu může napáchat i potemník skladištní, který svým vzhledem připomíná zrnka kmínu.

Abyste červotoče a potemníky v bytě vyhubili, je nutné nejprve zlikvidovat zdroj nákazy a veškeré zamořené potraviny okamžitě vyhodit. Dále je dobré uskladnit zbývající jídlo v neprodyšných obalech, celou kuchyň pečlivě uklidit a nově donesené potraviny před uložením pořádně kontrolovat. Pokud ani tohle nepomůže, obraťte se na naše odborníky z firmy DeraPro, kteří zajistí profesionální dezinsekci.

 

hmyz v domácnosti

Potemníci a červotoči napadají a znehodnocují potraviny, a to zejména mouku, různé obiloviny, sušenky a čokoládu, ale také koření, suchou květinovou vazbu nebo granule pro zvířata.

Tesaříci

Další brouk v bytě, s jehož přítomnost se lidé často potýkají, je tesařík krovový. Jedná se o zástupce dřevokazného hmyzu, jehož larvy v domácnosti škodí tím, že napadají veškeré dřevo, na které narazí. Postupně ho prožírají, vytvářejí si v něm chodbičky a na místě tak vznikají malé výdutě. Pokud jde o místa, kde tesaříka obvykle najdete, nejčastěji napadá krovy, trámy, dřevěné podlahy, ale také nábytek.

Jak poznat, že se u vás doma usadili právě tesaříci? Jejich přítomnost většinou prozradí typický chroupavý zvuk, který se v tichu dobře ozývá, ale také drobné dírky v nábytku a hromádky pilin, jež se z napadeného dřeva sypou. Jestliže výskyt tesaříků není rozsáhlý, můžete vyzkoušet běžně dostupné přípravky určené k impregnaci dřeva. Při větším zamoření si na pomoc raději zavolejte naše odborníky z firmy DeraPro!

nejčastější brouci v bytě
Tesařík krovový dává přednost suchému měkkému dřevu. Nejčastěji ho najdete v krovech nových domů, k jejichž stavbě bylo použito dřevo napadené vajíčky tohoto brouka.

Moli

Poletují ve vaší kuchyni drobní béžoví a šedí motýlci? Bohužel se pravděpodobně jedná o potravinové moly, jako je zavíječ moučný či zavíječ paprikový, kteří znehodnocují potraviny svým trusem. Domů si je můžete přinést v sáčku mouky nebo třeba spolu s luštěninami, v sušenkách či v pytlíku s kořením. Jak se jich zbavit? Vyhoďte všechny napadené potraviny, umyjte skříně, vysajte vajíčka i larvy a do kuchyně umístěte mololapky.

Ne všichni škůdci se nutně pohybují v kuchyni. Může se proto stát, že vás překvapí brouci v oblečení, které známe jako šatní moly. Ti mají rádi pokojovou teplotu a vlhké prostředí a jejich larvy se živí keratinem obsaženým v přírodních materiálech, jako je vlna či bavlna. Proto tento létající hmyz v domácnosti obvykle najdete schovaný v záhybech oděvů a v nevětraných šatních skříních.

Co na šatní moly platí?

  • V místnosti větrejte a pusťte dovnitř dostatek světla.
  • Pravidelně umývejte a uklízejte šatní skříně.
  • Perte i oblečení, které příliš často nenosíte.
  • Vyprané oblečení vždy ukládejte do skříní suché.
  • Provoňte své šaty pomerančovou kůrou či levandulí.
  • Nikdy do šatní skříně nevkládejte papír.

Pokud pečlivě dodržujete veškerá tato doporučení a moli se stejně nechtějí z bytu vystěhovat, můžete vyzkoušet také speciální vonné sáčky, spreje nebo závěsy proti molům. Jestliže nebudete úspěšní ani s těmito běžně dostupnými prostředky, obraťte se na naše odborníky z firmy DeraPro. Situaci prověříme a zbavíme vás molů jednou provždy.

hmyz v bytě - molMol šatní dorůstá do velikosti 4-8 milimetrů, má dlouhá tykadla a lesklá, světle okrová či stříbřitá přední křídla s dlouhými třásněmi.

Mravenci

Zapomínat samozřejmě nesmíme ani na všudypřítomné mravence. Tito domácí brouci v kuchyni páchají pořádnou neplechu a mohou se snadno rozlézt i do všech okolních místností. Stačí pouze nechat někde rozlitou šťávu nebo sladkou buchtu a než se nadějete, bude se to kolem hemžit stovkami drobných černých tvorečků. Do bytu se navíc může nastěhovat nejen hojně se vyskytující mravenec obecný, ale také obývaný faraon.

brouci v domácnosti - mravenciMravenci představují sociální hmyz, žijí v obrovských koloniích a vyskytují se téměř po celé Zemi.

Přemnožení mravenců může mít pro člověka různé neblahé následky. Nejen že tito škůdci v domácnosti znehodnocují veškeré potraviny, ke kterým se dokáží dostat, ale roznášejí kolem sebe také spoustu bakterií. Pokud chcete mravencům zamezit, aby se do vašeho bytu dostali, můžete vyzkoušet některé z „osvědčených“ triků:

  • Dobře utěsněte všechny okenní a dveřní rámy.
  • Pokuste se ucpat veškeré mezery, skuliny a škvíry.
  • Skladujte potraviny v uzavíratelných dózách a nádobách.
  • Nenechávejte na kuchyňské lince žádné drobečky ani rozsypaný cukr.
  • Mravenčí cestičky posypte práškem do pečiva, pálivou paprikou či pepřem.
  • Podél dveří a oken nebo i na parapety můžete nasypat jedlou sodu.
  • Parapety a okenní rámy můžete také zkusit potřít zubní pastou.
  • Vytřete podlahy octovou vodou a rozmístěte v bytě hřebíček.
  • Na okně pěstujte levanduli, bazalku či mátu.
  • K mravenčím úkrytům nastražte osolený celer posypaný skořicí.

Pokud se vám nepodaří zabránit tomu, aby se mravenci do bytu nastěhovali, můžete je zkusit vyhubit pomocí volně dostupných prostředků. Ty ovšem často bývají neefektivní kvůli nízké koncentraci účinné látky. Při větším přemnožení mravenců se proto nebojte kontaktovat naši deratizační firmu DeraPro. Hubení mravenců provádíme rychle, efektivně a diskrétně!

Přemnožili se ve vaší domácnosti brouci a vy si teď nevíte rady, jak škůdce rychle a účinně zlikvidovat? Zavolejte si na pomoc naše odborníky z firmy DeraPro [724 123 321], kteří mají s dezinsekcí hmyzu bohaté zkušenosti!