Kousnutí od štěnice

Kousnutí od štěnice

I v roce 2023 nás tento malý hmyz trápí. Máte problém se štěnicemi? 

  • nezávazná konzultace jejich odborné likvidace a cenová kalkulace ZDARMA,
  • v Praze a okolí příjezd do 2 hodin,
  • volejte ihned 724 123 321!

Nepříjemné kousance 

Probouzíte se do nového dne s tělem pokrytým zarudlými kousanci, které jsou uspořádané v řadách za sebou, nepříjemně svědí a dokonce také otékají?

V tom případě je možné, že vaši domácnost zamořily štěnice. Přečtěte si, jak poznat štípance od štěnic a správně je léčit.

Štěnice a jejich potrava

Štěnice právem patří mezi nejobávanější škůdce českých domácností. Živí se totiž primárně lidskou krví a jejich přítomnost může lidem způsobit spoustu potíží. Nejrozšířenějším druhem na našem území je štěnice postelová, která svůj přídomek získala podle místa, kde se s ní nejčastěji setkáte.

kousnutí od štěnice

Nejrozšířenějším druhem na našem území je štěnice postelová. Můžete se však setkat také se štěnicí ptačí, holubí či tropickou.

Ačkoliv štěnice patří mezi drobnější škůdce, jakmile se v domácnosti přemnoží, mohou zde napáchat velké škody. Ve dne se obvykle schovávají ve svých úkrytech (za nábytkem, v matracích a lůžkovinách či v různých škvírách), v noci však vylézají ven a sají lidskou krev. V některých případech mohou ale parazitovat i na dalších teplokrevných živočiších, jako jsou psi, kočky nebo dokonce i ptáci.

Štěnice se živí lidskou krví, ale dokáží hladovět i několik měsíců!

Lidská krev představuje pro štěnice potravu, která je nezbytná také pro jejich další vývoj. Každé z pěti nymfálních stádií se totiž musí nasát krví, než postoupí do vývojové fáze. Na krvi jsou závislé také samičky, které její bílkovinné složky potřebují k tomu, aby mohly vytvořit a naklást vajíčka.

TIP: Pro více informací o štěnicích přejděte na hubení štěnic nebo se v případě zájmu podívejte na ceník hubení štěnic. Konzultace a cenová kalkulace je zdarma. 

Kde a jak štěnice kousnutí provádí?

Štěnice obvykle bodají na odhalených částech těla, které nejsou zakryté oblečením nebo schované pod pokrývkou. Pod peřinu ani pod pyžamo se většinou nedostanou, ale v některých případech se to stát může. Při pokojové teplotě se škůdci za potravou vydávají dvakrát až třikrát týdně. Nejčastěji štípance od štěnice najdete:

  • na pažích,
  • na nohách,
  • na krku,
  • na ramenou,
  • na zádech,
  • na hlavě.

Samotné zakousnutí trvá zhruba 5-10 minut a štěnice štípance provádí často i třikrát po sobě. Nemusíte o nich však vůbec vědět, jelikož při vpichu do rány putuje také anestetikum, díky kterému se bolest dostaví až o něco později. A jakým způsobem vlastně štěnice poznají, kde se nachází jejich potenciální hostitel? Hlavními podněty jsou teplota kůže a oxid uhličitý, který člověk během spánku vylučuje.

Jak vypadá kousnutí od štěnice?

Kromě toho, že vás na přítomnost štěnic v bytě mohou upozornit jejich průhledné svlečky nebo trus v podobě drobných černých teček, dalším častým indikátorem jsou nepříjemné kousance od štěnic. Jedná se o zarudlá kolečka s tmavší tečkou uprostřed, která jsou velká v průměru několik milimetrů.

štípance od štěnicKousnutí od štěnice vypadá jako zarudlé kolečko s tmavou tečkou uprostřed. Škůdci se obvykle přisají třikrát v řadě za sebou.

Ačkoliv na kůži můžete najít jeden osamocený štípanec od štěnice, tito škůdci jsou známí tím, že často sají krev v řadě nebo ve skupině, takže za sebou obvykle zanechají shluky tří až pěti kousanců. Na pokožce tedy vytvářejí jakousi cestičku.

Štěnice versus blecha a komár

Poštípání od štěnic si na první pohled snadno můžete splést s kousanci od blechy nebo od komára. A nebudete jediní. I lékaři často mají problém tyto drobné rány od sebe odlišit. Zatímco štěnice štípance obvykle provádějí v řadě za sebou, blechy po sobě zanechávají shluky tří kousnutí, což se někdy označuje jako "snídaně, oběd a večeře".

Štípance od blech

  • Na kůži vytváří červený flek s krvavým centrem.
  • Zarudlá rána měří zhruba 1 centimetr.
  • Štípance svědí nebo pálí, ale pouze krátce.
  • Citlivějším jedincům mohou vyskákat krvácivé pupínky.
  • Během několika hodin či dnů štípance samy vymizí.
  • Rány nejčastěji najdete kolem kotníků a loktů, v podpaží či v okolí pasu.

Štípance od komárů

  • Vypadají jako zarudlé pupínky bez viditelné stopy po vpichu.
  • Okolí rány nepříjemně svědí a může také otékat.
  • Štípance se objevují jednotlivě, ne v řadách či shlucích.
  • Rány nejsou na těle pravidelně rozmístěné.
  • Štípance najdete na odhalených místech těla, ale také v záhybech kůže.

Kožní reakce na kousnutí od štěnic

Každý člověk reaguje na kousanec od štěnice jinak. Jelikož drobní škůdci do rány vstřikují anestetikum, zpočátku žádnou bolest neucítíte. U někoho se poté reakce projeví během několika hodin, jiní lidé však na kůži během prvního dne nic nezaznamenají. Pokud se navíc jedná o první pokousání od štěnic, první příznaky se mohou projevit dokonce až za týden.

štípnutí od štěniceŠtípance od štěnice obvykle nepříjemně svědí a mohou začít otékat, někdy však vytvoří i celá ložiska puchýřů.

Při sání krve vypouštějí štěnice do rány své sliny, které mohou u člověka vyvolat nepříjemné svědění. Štípance bývají obvykle zarudlé a mohou začít otékat. Na pokožce se mohou objevit také celá ložiska vodou vyplněných puchýřků, které svým vzhledem připomínají kopřivku. Jejich rozškrábáním na těle vzniknou hnisavé rány, které se špatně hojí.

Pokud se štěnic nezbavíte, budete na těle stále nacházet nové kousance. Volejte odborníky z DeraPro na 724 123 321!

Vyrážka, kterou kousnutí štěnicí na kůži způsobuje, se odborně nazývá štěnicová dermatitida. Ačkoliv rány nepříjemně svědí, příznaky většinou rychle samy odezní. Pokud u člověka nedojde k alergické reakci, štípance by měly zmizet během jednoho až dvou týdnů.

Alergie na kousnutí od štěnice

U citlivějších jedinců mohou štípnutí od štěnice způsobit výraznou alergickou reakci. Nejen že po kousnutí rána zrudne a oteče, ale zároveň se může rychle zvětšit až na velikost několika centimetrů. Většině lidí by kousance během několika dní zmizely, v případě alergické reakce však mohou pacienta trápit ještě mnoho dalších měsíců. Někdy se navíc může dostavit i horečka a další potíže.

Jak štípance od štěnice správně léčit?

U některých pacientů se v případě pokousání hmyzem objeví pouze drobné pupínky, které během několika hodin zmizí, jiným však mohou naskočit svědící boláky a puchýře. Pokud i vy patříte spíše mezi druhou skupinu, můžete vyzkoušet několik osvědčených rad, které by měly potíže zmírnit.

V případě pokousání od štěnice štípance můžete potřít citronovou šťávou, třezalkovým olejem nebo směsí vody s jedlou sodou. Tyto látky mají stahující účinky, zabraňují svědění a rány vysušují. Od bolesti by měly ulevit také chladivé obklady, které jemně přiložíte na postižená místa, nebo omývání ran vodou s mýdlem.

Co se týče bylinek, proti svědění údajně pomáhá levandule nebo třeba máta. Přípravky, které by měly ulevit po kousnutí od štěnice, seženete také v lékárně. Je to například:

  • Chladivý gel, který zklidní poštípaná místa
  • Octanový gel, který napomáhá zmírnit otok
  • Tea Tree olej, který má znecitlivující účinky
  • Aloe vera gel
  • Kalamínový krém
  • Propolisová mast
  • ASEPT sprej

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud domácí léčba nezabírá a vyrážka po kousnutí štěnice je patrná i po dvou týdnech, je načase navštívit svého ošetřujícího lékaře, který vám poradí, jak dále postupovat. Lékařskou pomoc byste však měli okamžitě vyhledat i v následujících případech:

  • Kousance od štěnic nepřestávají svědit a pálit.
  • Na pokožce se objevily mnohočetné štípance.
  • Objevily se velké otoky nebo puchýře.
  • Na těle jsou patrné známky kožní infekce (hnisání).
  • Rány se vlivem škrábání zanítily.
  • Projevila se silná alergická reakce.

Přenášejí štěnice nebezpečné choroby?

Přítomnost štěnic v domácnosti může lidem způsobit velké problémy. Jejich kousance nepříjemně svědí a pálí, přispívají k celkovému vyčerpání organismu a některým jedincům mohou způsobit také další zdravotní komplikace. Žádných nebezpečných chorob, které by na vás štěnice přenesly, se však bát nemusíte.

kousanec od štěniceVšechna stádia štěnic se živí krví, kterou nutně potřebují pro další vývoj. Není však známo, že by na člověka štěnice přenášely infekční choroby.

Ačkoliv vědci štěnice a jejich kousance několikrát podrobili testům, přenos choroboplodných zárodků u štěnice domácí nebyl prozatím prokázán. Podle studie z roku 2017 v nich sice žijí bakterie odolné vůči antibiotikům, nebylo ale zjištěno jejich šíření na člověka.

Co dělat, když doma objevíte štěnice?

Na těle vás svědí kousnutí od štěnice, našli jste pod postelí jejich trus a jste si už celkem jistí, že vás tito nepříjemní škůdci poctili svou nechtěnou přítomností? Jedná se sice o závažný problém, ale nemusíte si zoufat. Co nejdříve si na pomoc zavolejte naše odborníky z firmy DeraPro, kteří mají s hubením štěnic dlouholeté zkušenosti, používají profesionální přípravky a škůdce zlikvidují rychle a bezpečně.

Máte podezření, že se u vás doma usídlily štěnice? V tom případě na nic nečekejte a zavolejte si na pomoc naše odborníky z firmy DeraPro.

Po Praze přijedeme do 2 hodin!